Designed to amaze

Designed to amaze

A yacht with sleek, weightless contours, designed by Stefano Righini, that hide spacious interiors.

Elegance and informal charm.

Elegance and informal charm.

The interior design is by Achille Salvagni, who chose the coloured lacquers that range from purple to powder blue and are cleverly calibrated to deliver new standards of class and refinement, in a constantly evolving approach to design that is never a foregone conclusion.

Carbon-Tech Generation

Carbon-Tech Generation

Midway between charm and technology, the Grande 25 Metri has a Carbon Tech superstructure, roll-bar, hard top and transom.

Charm and technology

Charm and technology

A streamlined yacht that seems sculpted in wind, with ample space for life in the open air, to keep the connection with the sea alive.

Exteriér

Interiér

Video

Uspořádání

Features

Carbon-tech generation


The use of carbon fibre is a construction choice that allows volumes and surfaces to be increased in size while keeping the same weight, therefore maintaining excellent levels of dynamic stability.
Carbon fiber lamination is applied to:

  • superstructure
  • flybridge
  • radar arch
  • hard top (opt)
  • platform

EPS Electronic Power Steering


Elektronické řízení dává kormidlu dělá vedení lodi skoro stejně seznační jako řízení nejlepších vozů. Majitel může nastavit responsivitu kormidel adaptivním regulováním otáček volantem a natáčením kormidel podle rychlosti. Systém též těží z eliminace hydraulického vedení mezi kormidelnou a kormidelními listy.

Humphree Automatic Trim System

Automatické interceptory od Humphree dávají lodi potřebný zdvih, a to tak, aby se dostala do skluzu rychleji nebo dosáhla optimálního plovoucího trimu. Takto je odpor trupu automaticky optimalizován pro každou rychlost a zatížení, což vyústí ve vyšší ryhclost a nižší spotřebu. Humphree systém je napájen 12-24V DC. Díky natvarování Interceptoru potřebuje jen malý příkon k pohybu čepele nahoru a dolů, dokonce i při vysových rychlostech.

Integrated Control Panel


The integrated control system by Raymarine has been customised to increase control potential: from engine data and alarms, to bilge and water discharge pumps, tank levels and engine room ventilation, right through to the sound system and the air conditioning units. The system can be accessed from both helm stations and remotely from a tablet.

HTS High Technical Standard declaration


Azimut Grande 25 Metri has been designed and engineered according to the highest standards applied in the recreational industry for production boats. With CE Class A and NMMA Certification, the boat is in compliance with the two major safety.

Superior level of privacy


A specially designed partition with sliding doors and the option to instantly switch between transparent and frosted glass allows the crew to move freely around the helm station and galley without encroaching in any way on the absolutely privacy of the owner and guests.

Crew quarters, comprising mess, a cabin for the captain and a second cabin with bunk beds, are accessed from a stairway aft of the superstructure.

Convertible lounging area


The bow area consists of a C-shaped sofa and a sun lounging area, a section of which is fitted with an electrically operated system that can create a spacious and spectacular lounge area with two sofas, next to a generously-sized sun lounging pad.

Technické specifikace

Hlavní Technická data
Celková délka (včetně příďového koše)26,6 m (87' 3'')
Délka trupu (vč. koupací plošiny)23,99 m (78' 8'')
Šířka trupu6,20 m (20' 4'')
Ponor (včetně propelerů při plném zatížení)1,85 m (6' 1'')
Výtlak (při plném zatížení)77 t (169.754 lb)
Projekt
Konstrukční materiálCarbon Fiber + GRP
Styl a konstrukce exteriéru Stefano Righini
Autor interiéru Achille Salvagni Architetti
Hull designerP.L. AUSONIO Naval Architecture & Azimut R&D Dept.
Kýl 0
Stavitel lodi Azimut Yachts
Ubytování
Počet kajut 4 + 2 crew
Počet lůžek 8 + 3 crew
Počet koupelen 5 + 1 crew
Výkon
Motory2 x MAN 1.650 mHP
2 x MAN 1.800 mHP (opt)
Maximální rychlost (test zatížení)up to 28 kn
Cestovní rychlost (test zatížení)up to 24 kn
Objem nádrže
Motory2 x MAN 1.650 mHP
2 x MAN 1.800 mHP (opt)
Objem palivové nádrže7200 l (1902 US Gal)
Objem nádrže na vodu1100 l (290.6 US Gal)

Data refers to UNI ISO 8666 conditions

Materiály používané při stavbě Azimut Yachts jsou navrženy tak, aby majitel každé jachty byl se vzhledem své lodi maximálně spokojen. Povrchová úprava, úroveň standardní výbavy i možnosti doplňků se mohou lišit i mezi jednotlivými loděmi. Informace zprostředkované těmito materiály (virtuálními prohlídkami, fotografiemi, videoklipy atd.) mají pouze informativní charakter. Společnost Azimut Yachts pečlivě dbá na to, aby informace na těchto stránkách byly přesné, přesto může dojít k uvedení technických nepřesností nebo zeměpisných chyb. Společnost Azimut Yachts nemůže ručit za uvedení, přesnost, úplnost nebo pravost obrazového materiálu, za zobrazení výrobku uvedeného na obrazovém materiálu ani za uvedení daného výrobku ve skutečnosti. Společnost Azimut Yachts si vyhrazuje právo bez předchozího ohlášení upravovat veškerý obsah a popis jakékoliv jachty i megajachty, a to včetně barevného provedení, materiálů, doplňkové výbavy a zařízení lodi.